Stinger füzelerinin menzili artırıldı

Daha öncesinde helikopter gibi hava tehditlerini bertaraf etmek için kullanılan Stinger füzesinin yakın zamanda bir insansız hava aracı hedefini etkisiz hale getirmek için kullanıldığı belirtiliyor.

Warrior Maven tarafından yapılan habere göre esasen “Javelin” tanksavar silahlarını fırlatmak için Raytheon tarafından üretilmiş olan bir fırlatıcı ile Stinger füzesi fırlatıldı. Sensör performansını artıracak bir gelişme sayesinde söz konusu gelişmenin kara temelli İHA savunmaları için yeni bir boyut getirmiş olduğu belirtiliyor. Fırlatıcı ünite Javelin silahları ile birlikte kullanıldığında 2,5 km menzile sahipken sisteme uygulanan geliştirmeler sonrasında Stinger füze ile fırlatıcı ünitenin 4,5 km menzile ulaşabildiği ifade ediliyor.

Daha uzun menzillerde daha hassas hedef alabilmek için sensörler büyük önem taşıyor. Stinger füzelerinin menzilinin artması ile doğal olarak vurabileceği hedefler de çeşitlenme gösteriyor ve daha öncesinde sistemin ulaşamayacağı yüksek irtifalardan uçuş gerçekleştiren İHA gibi hedefler artık Stinger füzeleri tarafından önlenebilir duruma geliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.