Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor 

Yapılan ziyaret, İran yapımı dronların satın alınmasını içeren bir misyon taşıyor!

Heyetin başlıca hedefi, Rusya’nın Ukrayna’da kullandığı kamikaze dronların işleyişi ve kullanımı konusunda bilgi edinmek olarak kaydedildi. Rusya’nın yüzlerce İran yapımı kamikaze dronu kullandığı biliniyor.

ABD’nin Sudan semalarında uçan İran yapımı bir dronu tespit ettiğini duyurması ardından gelen ziyaret, iki ülke arasında önceden de görüşmeler yapıldığına dair işaretler veriyor. Sudan iran 2

Sudan, Çin ve İran yapımı dronları kullanımıyla dikkat çekiyor. Dronların ülke içindeki çatışmalarda etkili araçlar olduğu görülüyor. İran’ın Sudan’a sağladığı dronlardan biri Ebabil-3, 45 kilogramlık bir savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip küçük ve hafif bir İHA olarak biliniyor.

İran’ın tedarik ettiği Muhacir serisine ait dronları da kullanan Sudan, bu alandaki yeteneklerini geliştirme kapsamında askeri eğitimler için İranlı yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmişti.

Sudan’ın İran’dan edinmeyi planladığı yeni dronların ise, nisan ayında Sudan askeri hükümeti ve ayrılıkçı silahlı kuvvetler arasında başlayan ve hala devam eden çatışmalarda kullanılabilecek kamikaze dronlar olarak düşünülüyor.

Ayrılıkçı gruplara karşı havadan saldırılarda elini kuvvetlendirmek isteyen Sudan Askeri Hükümeti, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı kullandığı İran yapımı dronların bu alanda işe yarayabileceğini düşünüyor. 

İki ülke heyetlerinden ziyarete ilişkin resmi açıklama gelmezken, tarafların olası bir anlaşmayı duyurması bekleniyor. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.