Sudan: Etiyopya’ya ait casus uçağı düşürdük

Tigray Savaşı’yla meşgul olan Etiyopya’ya bir darbe de sınır komşusu Sudan’dan geldi. 

Mepa News’in haberine göre, Sudan ordusu Etiyopya-Sudan sınırında tartışmalı bölge olan Faşaka’da Etiyopya Silahlı Kuvvetleri’ne ait ait bir casus uçağını düşürdüğünü duyurdu. Konuya ilişkin Etiyopya ordusundan henüz bir açıklama gelmedi.

Birleşmiş Milletler Faşaka bölgesini Sudan’a ait olarak tanısa da Etiyopya toprakların kendisine ait olduğunu belirterek hak iddia ediyor. 1995 yılında Sudan ve Etiyopya orduları Faşaka’da çatışmış, neticede bölge Sudan kontrolünde kalmayı sürdürmüştü. 1995’ten bu yana gerginliğin sürdüğü Faşaka’yı Etiyopya’nın 2021’in ilk aylarında yeniden işgal etme girişimleri üzerine çıkan çatışmalarda çoğunluğu Etiyopya askeri 84 kişi hayatını kaybetmiş, Faşaka Sudan’ın egemenliğinde kalmaya devam etti. 

Etiyopya ordusunun Faşaka semalarında casus uçak havalandırmasının bölgede yeni bir Etiyopya taarruzunun sinyalleri olabileceğine dair endişeler mevcut olsa da Etiyopya yönetiminin mağlubiyetiyle devam eden Tigray Savaşı’nın Etiyopya’yı Faşaka’ya yeni bir taarruzdan alıkoyacağı belirtiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.