Sudan: Sözcü’nün İsrail açıklamasını şaşkınlıkla karşıladık

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Bakanlık Sözcüsü Haydar Bedevi’nin İsrail ile ilişkilerin normalleşeceğine ilişkin sözlerini “şaşkınlıkla karşıladıklarını” duyurdu.

Sudan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bakanlığın Sudan ve İsrail arasındaki ilişkilere dair bir meseleyi hiç tartışmadığı ve Sözcü’ye bu konuya ilişkin bir açıklama yapma talimatı da verilmediği belirtildi.

“Dışişleri Bakanlığı, Sözcü Haydar Bedevi’nin Sudan’ın İsrail ile ilişki kurmak için çabaladığına dair açıklamalarını şaşkınlıkla karşıladı.” ifadesi kullanılan açıklamada, kamuoyunun aydınlatılması için yeni bir açıklama yapılması ihtiyacı hissedildiğinin altı çizildi.

Sözcü’nün açıklamaları

İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra Sudan’ın da yakında Tel Aviv ile normalleşme anlaşmasına varacağını açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bedevi, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın haftalar önce İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüşmesinin “iki taraf arasında gerçekleşebilecek temaslara kapı açan cesur bir adım” olduğunu söylemişti.

“İsrail ile normalleşmemiz farklı ve benzersiz olacak, diğer ülkelere benzemeyecek.” diyen Sözcü Bedevi, İsrail ile ilişkiler kurma eğiliminin yeni olmadığını ve önceki rejim döneminde başladığını belirtmişti.

Hamas, Sudan Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün İsrail’le normalleşme açıklamasına tepki gösterdi

Hamas, Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Haydar Bedevi’nin ülkesinin İsrail’le normalleşme niyetinde olduğu yönündeki açıklamasına tepki göstererek, normalleşmenin bölge halklarına hiçbir faydası olmayacağını açıkladı.

Hamas Sözcüsü Hazim Kasım, yaptığı açıklamada, Bedevi’nin ülkesinin İsrail’le normalleşme niyetiyle ilgili açıklamalarının, İsrail’i temel düşman olarak kabul eden Sudan halkının duruşuyla çeliştiğini söyledi.

Kasım, Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün açıklamasını kınadıklarını ifade ederek, “Normalleşme yolu, Filistin halkına karşı saldırganlığını sürdürmesi ve işlediği suçları artırmasında İsrail’i cesaretlendiriyor.” dedi.

“Normalleşme yolunun kapanması” yönünde çağrı yapan Kasım, bunun yayılmacı Siyonist projeye fayda sağlamaktan başka bölge halklarına hiçbir faydası olmayacağını kaydetti.

BAE ile İsrail arasındaki normalleşme anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos Perşembe İsrail ile BAE’nin “ilişkilerini tamamen normalleştirmek” için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

İsrail Başbakanı Netanyahu da Trump’ın paylaşımını alıntılayarak, “Bu, tarihi bir gün.” değerlendirmesi yapmıştı.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberinde de İsrail ile BAE’nin, ilişkilerin tesisi için “ortak bir yol haritası” belirleme konusunda anlaştığı ve iki ülkeden yetkililerin ilerleyen haftalarda bir araya gelerek farklı alanlarda ikili anlaşmalar imzalayacağı ifade edilmişti.

BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan üçüncü Arap ülkesi oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.