Sudan’da çocuklar silah altına alınıyor

Sudan’da tarafların 18 yaşının altındaki çocukları silah altına aldığı gözlemleniyor!

20 yıl önce Darfur’daki isyancıları bastırmak için devlet tarafından kurulan paramiliter bir grup olan HDK, insan hakları ihlalleri ile anılıyor. Grup, yağma, tecavüz ve yargısız infazlarla suçlanıyor. 

HDK, düzenli ordu ile arasındaki sekiz aylık savaşın başlarında başkent Hartum’dan yüz binlerce mülteciyi alan ülkenin ikinci şehri Wad Medeni’yi de ele geçirdi. HDK’nin son kazanımları, siyasi istikrarsızlık nedeniyle zayıflayan orduyu çocuk asker alımlarına yönlendirdi. Sudan ordusu, 2021 Ekim ayındaki darbeden bu yana siyasi olarak farklı hiziplere bölünmüş durumda.

Sudan1

Son haftalarda HDK, Darfur’da birkaç kasabayı ele geçirmiş ve Sudan’ın diğer bölgelerinde de orduya karşı üstünlük kurduğu gözlemlenmişti. Birçoğu başkent Hartum’dan Wad Medeni’ye taşınan yardım kuruluşlarının, HDK’nin ilerlemesinin ardından çalışmalarını askıya aldığı bildirildi. 

Sudan ordusu ve müttefik gruplar, HDK’ye karşı piyade olarak savaşmak için çok az askeri eğitim almış veya hiç askeri eğitim almamış gençlere güveniyor. HDK’nin Sudan’ın ikinci büyük şehri Wad Madani’yi ele geçirmesinden bu yana Nil Nehri Eyaleti genelinde orduya alımlar artış göstermekte. 

Taraflar arasında barışa yönelik bir çözüm bulunamaması, ülke genelinde daha çok sivilin silahlanmasına ve ciddi bir etnik iç savaşın tetiklenme endişelerine yol açmaktadır. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.