Suudi Arabistan ve Hindistan uzay alanında iş birliği anlaşması yapacak

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2D2HUQDvtzgnXKwaDzOInj” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Suudi Arabistan ile Hindistan, iş birliklerini uzay alanına taşımaya hazırlanıyor.

Suudi Arabistan uzay çalışmalarına yönelik “2030”  hedeflerine erişebilmek için uluslararası ortak arayışlarına devam ediyor.

Arab News tarafından yapılan habere göre Hindistan ve Suudi Arabistan uzay çalışmaları konusunda yapılacak iş birliği için şartların belirlendiği bir ön anlaşma hazırlığı içerisindeler. 

Oluşturulan mutabakat zaptı Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri (King Abdulaziz City for Science and Technology, KACST) ile Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (Indian Space Research Organizations, ISRO) arasında uzayın barışçıl amaçlarla kullanımı için bir dizi iş birliği yapılmasını içeriyor. 

Anlaşma neticesinde Hindistan’ın bilgi teknolojileri başta olmak üzere uyduların yapımı ve gönderimi, uzay çalışmalarından edinilen tecrübeler gibi farklı başlıklar altında Suudi Arabistan’a destek sağlayacağı öngörülüyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından açıklanan “2030 vizyonu” kapsamında Suudi Arabistan, 2019 yılında ilk yerli uydusunu fırlatmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.