T129 ATAK FAZ-2 teslimatları devam ediyor

Türk savunma sanayiinin göz bebeği ürünlerinden olan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün gücüne güç katacak.

Geçtiğimiz günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ikinci ATAK helikopterini teslim eden TUSAŞ, üçüncü helikopterin teslimatının da gerçekleştirildiğini duyurdu.

FAZ-2 teslimatları kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan teslimatların üçüncüsü gerçekleştirildi.

Teslimat açıklaması Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den geldi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin helikopter ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak EGM’ye T129 #ATAK Helikopteri FAZ-2 versiyonunun üçüncüsünü teslim ettik.” ifadelerini kullandı.

Bu teslimatla birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde bulunan ATAK helikopteri sayısı üçe çıkmış oldu.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T129 ATAK Helikopteri’nin Türkiye’ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95’lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye’de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.