Taliban iki ilçeyi daha kontrolüne geçirdi

Taliban, ABD güçlerinin Afganistan’dan ayrılmasından sonra ülkedeki faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor.

Taliban son olarak Belh ve Tahar’daki iki ilçeyi ele geçirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Belh İl Şura Başkanı Muhammed Afzal Hadid, Taliban’ın, Belh’in Özbekistan sınırındaki Şor Tepe ilçesine silahlı saldırı düzenlediğini, saldırıda ilçe merkezinin Taliban kontrolüne geçtiğini ve güvenlik güçlerinin ilçe merkezinden geri çekildiğini belirtti.

Tahar İl Şura Vekili Ainuddin Rustaki de militanların Rustak ilçesinin kontrolünü ele geçirdiğini kaydetti. Rustaki, çıkan çatışmalarda her iki tarafın da kayıp verdiğini vurguladı.

Saldırıyı düzenleyen Taliban ise son 24 saatte Şor Tepe ve Rustak ilçelerinin yanı sıra başka iki ilçenin de kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.

26 Hazira’da da ülkenin kuzeyindeki Faryab vilayetinin Andhoy ilçesi Taliban kontrolüne geçmişti.

Son 1 günde 193 militan öldürüldü

Afganistan Savunma Bakanlığı, ülke genelindeki 15 vilayette Taliban’a karşı operasyon düzenlendiğini, operasyonlarda 193 militanın öldürüldüğünü ve 110 militanın da yaralandığını belirtti. Bakanlık tarafından operasyon sonucu patlamaya hazır halde bulunan 20 bomba düzeneğinin etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Afganis’tandaki şiddet olaylarında artış yaşanıyor

Afganistan’da barış süreci belirsizliğini korurken saldırılar devam ediyor. Son 2 aylık süreçte Taliban’ın kontrolüne geçen ilçe sayısı 40’ı aştı. BM verilerine göre, Taliban, kent merkezleri hariç ülke topraklarının yüzde 50 ila 70’ini elinde bulunduruyor.

Yerel yetkililerden derlenen bilgilere göre ise Taliban, 407 ilçeden 130’dan fazlasını, merkezleri dahil olmak üzere ele geçirmiş durumda ve bunlardan 60 kadar ilçedeki bazı beldeler Afgan güvenlik güçlerinin kontrolünde bulunuyor.

Ülkenin 34 vilayet merkezi de hükümetin kontrolü altında. Afganistan topraklarının büyük bölümünde; güvenlik güçleri ile Taliban arasında mücadele devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.