Taliban Kabil’i kontrol altında tutuyor

ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararının gecikmesiyle Taliban’ın artan hareketliliği, Kabil’i kuşatmak istediğini düşündürüyor.

Mepanews’in haberine göre, Taliban’ın yakın zamandaki askerî hareketliliği, Kabil’i kuşatma stratejisini ele aldığını ortaya koyuyor.

ABD’nin ayrılmasının gecikmesi Taliban’ın saldırılarına yansıdı

ABD ile 29 Şubat 2020’de imzalanan Doha Anlaşmasıyla Taliban, ülke genelinde saldırıları azalttığını ifade etmiş hatta şehirlerde ve küçük merkezlerde saldırıları tamamen durdurmuştu.

Fakat, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin gecikmesiyle Taliban tekrardan ülke genelinde saldırılara başlamış ve kırsaldaki askerî üsleri hedef almıştı.

Mepanews’in yerel kaynaklardan aktardığı bilgiler, Taliban’ın ülke genelinde eş zamanlı olarak saldırılarının hızını artırdığını gösteriyor.

Taliban, son saldırılarıyla özellikle Kabil çevresindeki Baglan, Lagman, Logar ve Vardak illerindeki bir çok ilçe merkezini kontrol altına aldı.

Taliban bağlantı yollarını kontrol altına aldı

Taliban’ın Kabil ve çevresine yoğunlaşması dikkat çekiyor. Hatta bu saldırıların 2001’den bu yana en şiddetli seviyeye ulaştığı aktarılıyor.

Taliban, saldırıları artırmasıyla birlikte ülkenin diğer bölgelerine ve yurt dışına bağlanan ana hatlar üzerinde kontrol sağlamaya başladı.

Taliban’ın kontol altına aldığı bağlantı noktaları şu şekilde:

  • Batıda Vardak ilinin Calriz ilçesi üzerinden Bamyan’a ve Batı Afganistan’a uzanan yol
  • Kuzeybatıda Pervan ili üzerinden Baglan iline ve buradan Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan’a kadar uzanan yol
  • Doğuda Lagman ili üzerinden Celalabad’a ve buradan Pakistan’a uzanan yol
  • Güneyde Vardak ve Logar illeri üzerinden Güney Afganistan’a uzanan yollar

Taliban son dönemde Vardak ilinin Calriz ve Nirh ilçe merkezlerini kontrol altına alarak batıya uzanan yolu kesti. Vardak ve Logar’dan güneye uzanan yollar da aynı şekilde Taliban tarafından kesilmiş vaziyette.

Taliban Baglan ilinde artırdığı saldırılar ve ele geçirdiği karakol ile ilçe merkezleri üzerinden, kuzeybatıya uzanan yolları da kontrol altına aldı.

Son olarak Lagman ilinin merkezi Mihterlam’a yönelik saldırıya geçen hareket, Mihterlam üzerinden Nangarhar ili kuzeyine uzanarak, Kabil’in Pakistan ve Nangarhar ile olan bağlantısını da kesiyor.

Taliban’ın bu yollarla dış bağlantıyı ekseriyetle kesmeyi amaçladığı, hükümetin gücünü kısıtlayacağı ve  ikmal hatlarını keseceği tahmin ediliyor.

 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.