Tayvanlı akademisyene casusluktan 4 yıl hapis cezası

Tayvan Ulusal Pedagoji Üniversitesi’nden emekli olan 60 yaşındaki Tony Shih’in, Çin’de gerçekleştirilen akademik değişim aktivitelerini fırsat bilip Tayvan için yıllarca istihbarat topladığı rapor edildi.

China Daily tarafından yapılan habere göre ilk mahkeme oturumunun ardından Shih’e 4 yıl hapis, 2 yıl politik haklardan mahrum kalma ve 20,000 yuan para cezası verildiği Pekin’deki bir basın toplantısında açıklandı.

Yetkililer basın toplantısında, mahkemenin yasalara sıkı bir şekilde bağlı kaldığından dolayı Tony Shih’in dava açma hakkının güvence altında olduğunu belirttiler.

Daha öncesinde de Tayvanlı Lee Meng-chu casusluk yaptığı şüphesiyle Çin tarafından alıkonulmuştu. Lee Meng-chu Tayvan’ın Birleşmiş Milletler’e “Tayvan” ismi ile üye olması ve Tayvan’ın BM tarafından tanınması için çalışan bir grubun başkanıydı. Espiyonaj çalışması yaptığı ve Hong Kong ilişkilerine müdahale ettiğinden dolayı “Tayvan Birleşmiş Milletler İttifakı” isimli grubun başkanı Lee Meng-chu hakkında soruşturma yürütülmüştü.

CCTV (Çin Merkez Televizyonu) haberine göre Tayvanlı başka bir akademisyen olan Cheng Yu-chin ise Çek Cumhuriyeti’nde bir beyin takımı kurdu ve akademik değişim aktivitelerini bir kılıf olarak kullanarak Çin hakkında istihbarat topladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.