TBMM Başkanı Şentop’un Pakistan temasları

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ziyaret kapsamında, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Ulusal Meclis Başkanı Asad Kaysar ve Başbakan İmran Khan ile görüşme gerçekleştirdi. 

TBMM’nin resmî internet sitesi üzerinden duyurulan görüşmelerde Şentop, ilk olarak Cumhurbaşkanı Arif Alvi tarafından ağırlandı. Görüşmede iki ülkenin ilişkileri, bölgesel ve küresel sorunlar, Covid-19 gibi meselelerin ele alındığı aktarıldı.

Görüşmede, yükselen İslamofobi ile mücadele için dünyaya gerçek İslam’ın anlatılması gerektiğini söyleyen Arif Alvi “Türkiye ve Pakistan birlikte İslam dünyasına öncülük etmeli.” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki ilişkileri değerlendiren Şentop ise, ”Ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki bu müstesna ilişkiler, zor zamanlarda ve millî davalarımızda birbirimize verdiğimiz destekle de kendini ispat etmiş sağlam ilişkilerdir.” ifadelerini kullandı.

Şentop iki ülke arasındaki ticaret hacmini 5 milyar dolar bandına çıkarmak için karşılıklı çabaların artırılması gerektiğini kaydetti. 

Savunma sanayii alanında ilişkilerimiz güçleniyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop son dönemde artarak devam eden Pakistan-Türkiye savunma sanayii ve güvenlik iş birliklerine dair de açıklamalarda bulundu. Şentop, ”Askerî ilişkiler Pakistan’la ilişkilerimizin en kuvvetli boyutlarından biridir. Savunma sanayii alanındaki iş birliğimiz de artmaya devam edecektir.’’ ifadelerini kullandı.

Türkiye Keşmir halkının yanındadır

Mustafa Şentop, Alvi ile görüşmesinin ardından Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Asad Kayser ile biraraya geldi. Pakistan Ulusal Meclisi Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre Şentop, ”Türkiye, Keşmir meselesinin Pakistan ve Hindistan arasında diyalog yoluyla, ilgili Birleşmiş Milletler (BM) kararları temelinde ve Keşmirli kardeşlerimizin beklentileri gözetilerek çözüm bulmasını istemektedir.” sözlerini kaydetti. 

Şentop; Kıbrıs, Filistin ve Keşmir meselelerinin Türkiye’nin uluslararası ilişkiler ve güvenlik bağlamında öncelikli meseleleri olduğunu belirterek, “Türkiye olarak, birbirinden uzakta yaşayan dost ve kardeş halkların insanî ve hukukî mücadelelerini yakından takip ediyor ve katıldığımız bütün platformlarda desteğimizi en kuvvetli şekilde ifade ediyoruz.” dedi.

Görüşmenin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Pakistan Ulusal Meclis Başkanı Asad Kayser arasında, parlamentolar arası iş birliği protokolü imzalandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.