TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR’da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

10 ilde büyük yıkıma sebep olan Kahramanmaraş merkezli iki depremin ardından MSB, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri tüm imkanlarıyla deprem bölgesine seferber oldu.

Millî Savunma Bakanı Akar beraberindeki Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile on şehri etkileyen “asrın felaketi”nin hemen ardından deprem bölgesine yardım ulaştırmaya başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri helikopterlerinin koordine edildiği TSK Helikopter Koordinasyon Merkezinde incelemelerde bulundu.

Devletin tüm imkânları, kurum ve kuruluşlarıyla milletinin emrinde olduğunu belirten Bakan Akar, asrın felaketinin yaralarını sarmak için canla başla herkes çalıştığını ve MSB ve TSK olarak ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri hayata geçirmeye devam ettiklerini açıkladı.

ResimBakan Akar, depremin ardından Türk Silahlı Kuvvetlerince gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin tüm unsurlarının, karargâh ve birliklerinin ilk andan itibaren görevinin başında olduğunu vurgulayan Bakan Akar, deprem günündeki olumsuz hava şartları, Hatay Havalimanının depremden zarar görerek kullanılamaz hâle gelmesi ve iletişim ağlarında yaşanan aksaklıklar nedeniyle yaşanan zorlukları hatırlattı. Bakan Akar, tüm bunlara rağmen arama kurtarma çalışmaları için Türk Silahlı Kuvvetlerinin DAK ve DAFYAR timleri, AFAD’a bağlı arama kurtarma ekipleri ile teknik personel ve işçilerin deprem bölgelerine veya görev yapacakları yerlere en yakın ve şartların izin verdiği havaalanlarına intikal ettiklerini söyledi.

Depremin hemen ardından gerek arama kurtarma ekiplerinin gerekse yardım malzemelerinin bölgeye nakledilmesine yönelik kurulan “Hava Yardım Köprüsüne” ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, “ABD, Endonezya, Hollanda, İngiltere, Katar ve Norveç’in görevlendirdiği uçak ve helikopterlerle birlikte 65 uçak, 66 helikopter, 41 İHA/TİHA ile toplam 2 bin 602 sorti yapıldı. Bu büyük, ciddi bir rakam. Bu uçuşlarla 32 ilçe 152 köye de yardım ulaştırıldı.” dedi.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR’dan sağlık çalışmalarına destek

Bakan Akar, deniz nakliye koridoruna ilişkin ise “İzmir’den, Aksaz’dan, Antalya’dan İskenderun’a çok sayıda büyük iş makinesi, personel taşıdık. Ayrıca gemilerimiz geri dönüşte bölgedeki yaralılar ve isteyen depremzedelerin de Mersin’e tahliyesini gerçekleştirdi. Bölgedeki gemi sayısı 24’e kadar çıktı. Hepsi teyakkuz hâlinde, hizmete hazır.” ifadelerini kullandı.

Türk tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar Arnavutluk'ta

Bunun bir parçası olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR’ın Rol-2 seviyesinde hastane olarak sağlık hizmeti verdiğini aktaran Bakan Akar, “Şu ana kadar 3 bin 400 civarında yaralı geldi. Onlara gerekli sağlık müdahalesi yapıldı. Buralarda 22 ameliyat gerçekleştirildi. Hatta bu sıkıntılı günlerde bir umut ışığı olarak Hatice Deniz isimli bebeğimiz de gemimizde dünyaya geldi.” diye konuştu. Bakan Akar, Kahramanmaraş’ta kurulan sahra hastanesinde de sağlık hizmetlerinin verildiğini aktardı.

Askerî helikopter ve uçaklarla taşınan depremzedelerden bazılarının TSK’ya ait sosyal tesislerde misafir edildiğini belirten Bakan Akar, depolarımızdan deprem bölgelerine akaryakıt desteğinin de sağlandığını söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.