Tehrik-i Taliban Pakistan yeniden diriliyor

Tehrik-i Taliban, Pakistan’da güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını artırdı. Pazar akşamı hem başkent İslamabad’da hem de Ravalpindi’de polisleri hedef alan saldırılar düzenledi. İki polis şehit düştü.

Srinagar merkezli The Kashmir Walla’nın haberine göre, Pakistan Talibanı artan saldırılarına yenilerini ekledi.  İlk olarak ailesiyle birlikte seyahat eden polis müfettişi İmran Abbas’ın arabasına kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı ve Abbas olay yerinde şehit oldu. Bir diğer saldırı ise İslamabad’da devriye atmakta olan polis ekibine motorsikletli saldırganlar tarafından ateş açılmasıyla gerçekleşti. Saldırganlar olay yerinden kaçmayı başarırken bir polis şehit oldu, iki polis yaralandı.

Saldırıların sorumluluğunu ise TTP üstlendi.  Olayların ardından konuşan Pakistan İç İşleri Bakanı Şeyh Raşid, Pakistan’da örgütün yeniden hareketlilik kazandığını; Lahor, İslamabad, Ravalpindi, Karaçi ve Peşaver’de de yapılanmanın olduğunu açıkladı.

Geçen ay yayımlanan bir BM raporu, TTP’yi son üç ay içerisinde sınır bölgesinde meydana gelen yüzden fazla saldırının faili olarak ilan etti. Raporun değindiği bir diğer konu da Afganistan’da El Kaide tarafından yönetilen parçalanmış grupların yeniden birleşmesinin sorumluğunu TTP’nin üstlenmiş olması.TTP Pakistan-Afganistan sınırında bulunan çok sayıda militer grup için bir şemsiye organizasyon görevi görüyor. BM Analitik Destek ve Yaptırımları İzleme Ekibinin 27. Raporu da, TTP’nin Afganistan, Pakistan ve bölgeye yönelik güvenlik tehditlerini artıracağını belirtiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.