Ukrayna, binlerce FPV dron pilotu eğitiyor

Ukrayna, FPV dronları aktif şekilde kullanmaya devam ediyor!

FPV dronları özellikle tanklara karşı efektif kullanmalarıyla ün kazanan Ukrayna ordusu, özel okullarda pilot eğitimleri gerçekleştiriyor. Eğitimlerde uçurması sivil dronlara ve sabit kanatlı platformlara kıyasla çok daha zor olan yarış tipi döner kanatlı dronlar kullanılıyor. Eğitimlerin her bir kişi için haftalarca sürdüğü belirtiliyor.

Savaşta her iki taraf da kamikaze dronları ve dolanan mühimmatları sıkça kullanıyor. Her ne kadar bir kısmı doğrudan amacına yönelik üretilmiş olsa da birçoğu mühimmat taşıyabilecek şekilde modifiye edilmiş hobi amaçlı kullanılan yarış dronlarından oluşuyor. Bu dronların jiroskop destekli uçmadığından dolayı kontrolünün daha zor olduğu biliniyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nda bir projenin yöneticisi olduğu ve Ukrayna’da İHA pilotluğu eğitimleri veren bir kurumda gönüllü olduğu belirtilen Ihor Dvoretskyi “Kullandığımız İHA’larla eğitim yapmak diğer İHA’lara kıyasla çok zor. Düşürme ihtimaliniz daha fazla olan İHA’larla çalışıyoruz.” dedi. “Bu İHA’ları sanki 1960’lı yıllardan kalma Cessna uçaklarını uçurur gibi kullanıyoruz.”

fpvpilotukrayna

Kiev’de bulunan Kruk İHA operatörü okulu baş eğitmeni Anton Frolov’a göre gelişmiş optik kabiliyetli İHA’lar olmadan FPV dronların işlevsiz kaldığı belirtiliyor. Frolov, “Gerçekleştirilecek görevleri FPV dron operatörleri için kolaylaştırmak adına keşif İHA’ları ve FPV dronlar takım halinde çalışıyorlar. Keşif dronlarķ Rus hedeflerinin koordinatlarını FPV operatörlerine iletiyor ve İHA’lar görevlerini gerçekleştiriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Victory Drones isimli İHA eğitim merkezinin kurucusu Maria Berlinska, motivasyonu yüksek öğrencilerin 30 gün içerisinde iyi bir FPV pilotu olabildiğini, ayrıca bu süre zarfında uçuş ve tamir hakkında teorik eğitimler de aldıklarını belirtti. Berlinska, her askerin aynı tüfek kullanır gibi İHA kullanmayı da öğrenmeleri gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Victory Drones tarafından şu ana kadar 38.000 İHA pilotunun eğitildiği belirtiliyor.

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.