Ukrayna, Rus ikmal yollarını kamikaze İHA’larla vuruyor

Kamikaze İHA’lar Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın seyrini değiştiriyor!

Kısıtlı imkanları nedeniyle farklı taktiksel çözümler ile mücadeleyi sürdüren Ukrayna ordusu, Rusya’nın kullandığı ikmal hatlarını hedef alacak şekilde kamikaze İHA’lar konuşlandırıyor.

Envanterinde çeşitli modellerde dolanan mühimmat, kamikaze İHA ve bomba taşıyacak şekilde modifiye edilmiş sivil drone bulunduran Ukrayna ordusunun, bu silahların kullanım taktikleriyle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.

Tank, Personel Taşıyıcı, Hava Savunma Sistemi gibi bir çok sisteme kamikaze İHA’lar ile saldıran Ukrayna ordusunun ikmal yollarının üzerinde uçuş yapan İHA’lar ile sevkiyatları kesmeye çalıştığı belirtildi. Sayıca çokluğu ve düşük maliyeti ile yüksek miktarda zararlara yol açan kamikaze İHA’lar ile temel yaşam ürünü, silah-mühimmat ve diğer kaynakları taşıyan kamyonlar hedef alınıyor. Kamyonların geçiş yolları da vurularak ulaşım kesiliyor. Bu şekilde sevkiyatlar engellenerek zorlu kış koşullarında Rus ordusunun yavaşlatılması hatta durdurulması amaçlanıyor.

F_SvxKcXIAAab16

Ukrayna Kara Kuvvetleri Halkla İlişkiler Şefi Vladimir Fityo, kış boyunca Rus Ordusunun ikmal yollarını yok ederek savaşma kabiliyetlerini kısıtlamayı amaçladıklarını söyledi. Fityo “Şuanki asıl gayemiz Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin desteklenmesini sağlamak ve Rus işgalcilere zarar vermek. Tabii ki lojistik yollarını, kaynaklarını yok edeceğiz ki açlık ve soğuktan savaşmaya devam edecek güçleri kalmasın.” dedi.

Vladimir Fityo hava koşullarının savaşa etkisinden de bahsetti. Fityo “Eğer yağmurlar başlarsa, uçakların ve İHA’ların kullanımı azalacak. Ekipmanları hareket ettirmek zorlaşacak. Ama bu topçulara etki etmeyecek, kullanımına devam edilecek” ifadelerini kullandı.

Fityo, ikmal yollarına yaptıkları saldırılar ve hava koşullarına dayanarak öngörülerde bulundu ve “Eğer bunu başarabilirsek, hava koşullarının yardımıyla da onları soğuktan donduracağız.” diyerek konuştu.

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.