Ukrayna, Batılı ülkelerin Rusya’ya yaptırım uygulamasını istiyor 

Ukrayna, elektronik harpte kullanılan ürünlerin Rusya’ya satılmamasını talep ediyor!

Rusya’nın elektronik harpte Ukrayna’ya karşı kurduğu üstünlük Ukrayna yönetimini yeni adımlar atmaya itiyor. Ukrayna, Batılı ülkelerden Rusya’nın kullnadığı teçhizatlara yaptırım uygulaması için özel bir liste gönderdi.  

Savaşta kullanılan gelişmiş elektronik ekipmanların bazılarında İngiliz firmaları tarafından üretilen teknolojinin olduğunu iddia eden bir raporda yabancı bileşenlerin kullanımının engellenmesi için daha etkili önlemlerin alınması gerektiği belirtiliyor. 

Raporda, “Rus elektronik sistemlerinin etkinliği büyük ölçüde ithal bileşenlere bağlıdır. Rus askeri endüstrisinin kapasitesini azaltmak için derhal özel adımlar atılmalıdır.” ifadeleri yer aldı. 

Ukrayna’daki üst düzey askeri komutanlar, Rusya’nın elektronik harpte son zamanlarda kaydettiği ilerlemelerden dolayı derin endişe duyduklarını belirtiyor. rusya ukrrr3

Konuya dair, Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valery Zaluzhny, “Elektronik harp, dron savaşında zaferin anahtarıdır. Rusya, 60 yeni tür ekipman inşa ederek son on yılda elektronik harp kuvvetlerini modernleştirdi. Bu alanda bizi geride bırakıyor, savaşın başlangıcında sinyal bozucu platformlarımızın yüzde 65’i Sovyet döneminde üretilmişti.” açıklamasında bulundu.  

Ukrayna’nın batılı hükümetlere sunduğu raporda ismi geçen firmalardan bazıları Rusya’ya satışların 2022 yılı itibariyle tamamen kesildiğini, ancak farklı kullanıcılara satılan ürünlerin takibinin yapılmasının çok zor olduğunu belirtiyor. 

ukr batı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise rapora ilişkin olarak savaş sahasında kullanılan tüm öğeleri yasaklayarak binlerce ürünün Rusya’ya ihracatını ve tedarikini yasakladıklarını ifade etti.

Kısa süre önce Birleşik Krallık yetkilileri tarafından Rusya’nın kritik Batı teknolojisini elde etmek için kullandığı gizli satın alma ağının engellenmesi adına harekete geçildiği açıklanmıştı.  

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.