Ürdün’deki ABD üssüne yapılan saldırı hakkında şok iddia

Saldırıyı gerçekleştiren İHA’lar fark edilmedi!

ABD’nin Ürdün’deki üssüne yapılan saldırı hususunda sır perdesi aralanıyor. Olayla ilgili doğrudan bilgisi olan ABD’li bir savunma yetkilisi, The Washington Post’a açıklama yaptı. Saldırılara dair ilk bulgularda, insansız hava aracının (İHA) alçak uçuş nedeniyle gözden kaçırılmış olabileceğini öne sürdü.

Yetkili, Kule 22 olarak bilinen üssün, İHA gibi hava tehditlerini bertaraf edebilecek silahlarla donatılmadığını, yerine onları devre dışı bırakmak veya hedefe giden yolları engellemek için tasarlanmış elektronik savaş sistemlerine güvendiğini söyledi. Başka bir yetkilinin iddiasına göre saldırıyı gerçekleştiren İHA operatörleri, alçak uçuş yaparak bu güvenlik duvarını kolayca aştı.

kule 22 üssü ürdün

Kimliğini paylaşmak istemeden açıklama yapan ABD’li yetkililer, soruşturma devam ettikçe ve daha fazla bilgi edindikçe yaptıkları değerlendirmelerin değişebileceğini vurguladı. Şimdilik saldırıya dair bulgular, üsse dönen ABD menşeili bir İHA ile saldırgan İHA’nın karıştırılmış olabileceği yönündeki iddiaları çürütüyor.

Yapılan saldırı, Pentagon’un ABD personelinin karşı karşıya olduğu tehditlere ayak uydurabilme becerisi hakkında yeni soruları beraberinde getiriyor. Bölgedeki askeri faaliyetleri denetleyen ABD Merkez Komutanlığı, yetkililerin sorumlu militanların üssün sınırlı savunması hakkında bilgisi olduğuna inanıp inanmadıklarını söylemeyi reddetti.

sabrina singh

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh yaptığı açıklamada Merkez Komutanlığın saldırıyı incelemeye devam ettiğini söyledi. Pentagon sözcüsü Singh: “Operasyon güvenliği nedenleriyle, belirli kuvvet koruma önlemlerini veya potansiyel duruş değişikliklerini tartışmayacağız. Ancak her zaman olduğu gibi, güçlerimizi korumak için gerekli tedbirleri almaya kararlıyız” dedi.

Kule 22, Ürdün’ün Suriye ve Irak ile ortak sınırının bağlantı noktasında yer alıyor. Tahran’ı Şam’a bağlayan önemli bir otoyol üzerinde yer alan, Suriye’nin Tanf şehrindeki ABD üssüne de destek oluyor. 

ürdün drone saldırısı

The Washington Post haberine göre, 28 Ocak’ta Ürdün’deki saldırıda Gürcistan’dan gelen 3 asker öldü 47 asker yaralandı. İsrail’in Gazze’deki işgal girişiminden bu yana düşman ateşinden kaynaklanan ilk Amerikalı ölümleri, İran’a bağlı grupların Irak ve Suriye’deki ABD mevzilerine yönelik tekrarlanan saldırılarını tetikledi. Pentagon verilerine dayandırılan bilgiye göre ekim ortasından bu yana bu tür en az 168 olay yaşandı.

Editör: Ozan Akarsu

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.