Yerleşimler konusu İsrail’in yeni hükümetini bölebilir

İsrail’de yeni hükümet, faaliyetlerine başlamadan dağılabilir.

Şarkul Avsat’ın haberine göre İsrail’de yeni hükümetin liderleri çalışmalarına başlamak ve Pazar günü Knesset’te (İsrail Parlamentosu) güvenoyu almak için son saatleri geçirirken, Başbakan Binyamin Netanyahu Bennett hükümetinin yoluna ikinci bir siyasi mayın yerleştirdi ve yeni bir yerleşim merkezinin tahliyesini geciktirdi. Bunun sonucu olarak yeni hükümetteki aşırı sağ blok ile Savunma Bakanı Benny Gantz arasında yerleşimlerin durumu konusunda anlaşmazlık çıktı. Gözlemciler, yerleşim konusunun yeni hükümeti ilk haftalarında dağıtabileceğini düşünüyor.

Netanyahu, koalisyon bloğundan bir ya da daha fazla milletvekilini çekmeye çalışmakla yetinmeyerek hükümeti iç çatışmalara ve anlaşmazlıklara sokmak amacıyla yoluna siyasi bir mayın koyuyor. Bu amaçla Netanyahu, yerleşimciler ve aşırı sağcılar tarafından işgal altındaki Doğu Kudüs’te dün (Perşembe) düzenlenmesi planlanan provokatif bayrak yürüyüşünü koalisyon hükümetinin aynı gün çalışmalarına başlaması planlanan Salı gününe ertelemeye karar verdi.

Netanyahu dün, Savunma Bakanı Benny Gantz’ın, Beytüllahim’e bağlı Tekoa kasabası yakınlarında işgal altındaki Filistin topraklarında sadece bir ay önce kurulan ve 40 yerleşimci ailenin yaşadığı Evyatar yerleşim birimini tahliye etmek için ordu güçleri göndermesini engellemeye karar verdi. Bu alan, bir Filistinlinin bölgedeki bir yerleşimciyi öldürmesinden sonra kuruldu. Yerleşimciler yakındaki bir tepeye gittiler ve yanlarında prefabrik evler getirdiler ve daha sonra betondan evler yapmaya başladılar.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.