Yunanistan eski Savunma Bakanı: Türkiye’ye karşı kimse bize yardım etmez

Ege ve Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanları üzerinden sürekli olarak gerginlik yaşayan Türkiye ve Yunanistan ile ilgili olası savaş senaryoları konuşulmaya devam ediyor.

Akdeniz’de GKRY ve Meis adaları üzerinden gerginliği artıran Yunanistan’ın üst düzey devlet görevlileri de gerginliği tetikliyor.

Ege adalarını uluslararası hukuka aykırı bir biçimde silahlandıran ve Türkiye’yi gerek siyasi gerek de muharebe alanında kışkırtmaya çalışan Yunanistan tarafı, savaş söylemleri ile kendi halkında mobilizasyon sağlamaya çalışıyor.

Askeri güç olarak Türkiye’nin rakibi olamayacak seviyede bir envantere sahip olan Yunanistan, Batılı ülkelerin desteğini alarak hukuksuz eylemlerine devam etmek istiyor.

Yunan tarafının kışkırtıcı söylemleri ve savaşa sebebiyet verebilecek hareketleri ise Yunan kamuoyunda tepki çekmeye başladı.

Parapolitika radyo istasyonuna verdiği röportajda Türkiye-Yunanistan ilişkilerine dair değerlendirmelerde bulunan Yunanistan’ın eski Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Evangelos Apostolakis, Türkiye ile bir çatışma halinde, Yunanistan’ın, yaptığı ittifaklara rağmen yalnız kalacağını ifade etti.

Apostolakis, Ukrayna örneğini göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Herkes onları (Ukrayna) destekliyor. Kim savaşıyor, savaşın tüm bu kötülüklerini kim çekiyor? O halde biz bu mantıkla gitmemeliyiz. Kimse bize yardım etmez. Hadi diyelim bizi desteklesinler, sırtımıza vurup haklısınız desinler ve bize bazı silah sistemleri göndersinler. 100 yıl geriye gideriz, ülke olarak biz mahvoluruz, biz insanlarımızı kaybederiz. Önemli olan oraya varmamak. Oraya varmamamız için bizi destekleyen tüm güçlerin ve müttefiklerimizin yaptıkları müdahalelerde daha etkili olmaları gerekli.”

Olası bir savaşın büyük yıkıma neden olabileceğini belirten Apostolakis, “Savaşlarda kazananlar ve kaybedenler yoktur. İki taraf da zarar görür.” diye konuştu.

Apostolakis, Türkiye ve Libya arasında imzalanan hidrokarbon alanında mutabakat zaptını, Türkiye’nin enerji konusunda Yunanistan ve onun üzerinden Avrupa Birliği (AB) ve ABD’ye baskı kurma çabası olarak yorumladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.