Yunanistan, Türkiye üzerinden gelen iltica taleplerini reddedecek

Yunanistan Hükümeti yaptığı açıklamada, Türkiye üzerinden yapılacak olan “sığınma” taleplerini kabul etmeyeceklerini dile getirdi. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Göç ve İltica Bakanlığı’nın yaptıkları ortak açıklamada, “Yunanistan mevzuatı, Türkiye’yi mülteciler için güvenli bir üçüncü ülke olarak tanımlıyor. Bu karar, Suriye, Afganistan, Pakistan, Bangladeş ve Somali’den gelen sığınmacıları kapsıyor.” ifadelerine yer verildi.

Uluslararası koruma müracaatında bulunan belirlenmiş kategorilerdeki sığınmacıların, yaşam koşulları ve insan hakları konularında Türkiye’deki mevcut durum hakkında tüm güncel bilgiler değerlendirilerek bu karara varıldığına vurgu yapılan açıklamada, Türkiye’nin ismi geçen ülkelerden gelen sığınmacıların uluslararası sığınma taleplerinin değerlendirilmesine yönelik tüm şartları sağladığı dile getirildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Miratakis, ismi geçen bu ülkelerden gelenlerin artık Türkiye üzerinden yaptıkları sığınma taleplerinin kabul edilmeyeceğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin güvenli üçüncü ülke olarak nitelendirilmesi, yasa dışı mülteci akışlarıyla mücadele ve insan kaçakçılığının önüne geçmek adına önemli bir adımdır.” yorumunu yaptı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.