ABD, düşen uçak davasında füze görüntülerini paylaşmadı

Hollanda’nın Amsterdam kentinden havalanan Malezya Hava Yolları’na bağlı MH17 sefer sayılı uçağın 17 Temmuz 2014’te Ukrayna’nın doğusunda düşürülmesi ile ilgili dava görülmeye başlandı.

BBC Türkçe News’in haberine göre, görülmeye başlanan dava ile ilgili dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Söz konusu davada ABD makamları, MH17 uçağının Rusya yanlısı Ukraynalı ayrılıkçılar tarafından ateşlenen BUK füzesi ile vurulma anına ilişkin görüntüleri mahkemeyle paylaşmadı.

Zanlılar gıyaben yargılanıyor

Amsterdam’daki Schipol Adli Kompleksi’nde sıkı güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmaya, üç Rus ve bir Ukraynalı zanlı, Hollanda’ya iade edilmedikleri için katılamadı. MH17 uçağının füzeyle vurulmasından sorumlu tutulan Rus asker Igor Girkin, Sergey Dubinsky, Oleg Pulatov ve Ukraynalı ayrılıkçı Leonid Khcenko gıyaben yargılanıyor. Sürdürülen duruşmada hayatını kaybeden 298 kişinin 70 yakını da bulundu. Olayla ilgili araştırma ve iddiaları içeren 65 bin sayfalık dosyanın ele alınacağı davada, zanlıların telefon kayıtları da dinlenecek.

ABD görüntüleri paylaşmadı

Savcılık ve mahkeme, ABD’li yetkililerden, MH17 uçağının Rus yapımı füze ile vuruşma anına ilişkin görüntüleri kendileriyle paylaşmasını talep etti. Ancak Washington, istihbarat kaynaklarının güvenliğini riske attığı iddiasıyla bu görüntüleri paylaşmayacağını bildirdi. ABD’li yetkililer kazaya ilişkin görüntüleri paylaşmasa da uçağın düşürülmesinden kısa bir süre sonra dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, uydu görüntülerinin uçağa doğru bir BUK füzesinin yöneldiğini gösterdiğini açıklamıştı. Kerry, “Fırlatmayı, roket yörüngesini ve etkisini gördük” demişti. ABD makamları, o dönem, olayın gelişimine ilişkin bir şema paylaşmış ancak uydu görüntülerini yayınlamamıştı.

Washington, soruşturma sırasında Hollandalı savcının görüntülere erişimine izin verdi. ABD’li yetkililer, savcıya çeşitli belgelerin yanı sıra bir istihbarat brifingi de verdi. Ancak Hollanda yargısının temel verilerin bir kısmını incelemesine izin verilmedi. Mahkeme ve kurban yakınları, ABD’den, uçağın vurulma anına ilişkin görüntülerin paylaşılmasını yeniden talep etti. Hollanda, daha önce soruşturma yargıcına verilen erişim yetkisinin mahkemeye de verilmesini istedi. Ancak ABD makamları, bu talebe karşılık vermedi.

10 Haziran’a kadar devam edecek duruşmalarda, MH17’nin gerçekten BUK füzesi ile mi vurulduğu, füzenin nereden ateşlendiği ve zanlıların olaydaki rolüne ilişkin sorulara yanıt aranacak.

Mahkeme, olayda hayatını kaybeden 193’ü Hollandalı 298 kişinin yakınları tarafından açılan tazminat davasını da karar bağlayacak. Ölenlerin yakınları, 40 ile 50 bin avro arasında tazminat talep ediyor.

Enkazda BUK füzesi izleri var

Ukrayna’da toplanan uçak parçaları Hollanda’daki Gilze-Rijen Hava Üssü’nde yeniden bir araya getirildi. Uzman heyeti, enkaz üzerinde yaptığı araştırmada BUK füzesinin etkisini tespit etti.

Zanlıların avukatları ise uçağın başka bir uçak tarafından ya da Ukrayna’nın kontrolündeki bölgeden ateşlenmiş bir BUK füzesi tarafından da vurulmuş olabileceğini savunarak, diğer olasılıkların da araştırılmasını istedi.

Savcıya göre, Rus ordusuna bağlı 53. Tugay’a ait BUK füze rampası, Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçıları desteklemek için bölgeye getirildi. Olayın faili zanlılar, füzenin taşınmasında etkin rol oynadı. Füzenin kim tarafından ateşlendiği ve ateşleme emrini kimin verdiği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Uçakta hayatını kaybedenler arasında Hollanda dışında Malezya, Avustralya, Endonezya, Birleşik Krallık, Belçika, Almanya, Filipinler, Kanada ve Yeni Zelanda vatandaşları da bulunuyordu.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.