ABD’nin 3 kilit grubu Biden’a seçimi kazandırdı

ABD seçim haritasının incelenmesi suretiyle gerçekleştirilen bir araştırmada, Biden’a seçimi kazandıran başlıca üç kesimin; genç seçmenler, çeşitli kent seçmenleri ve banliyö veya yörekent de denilen şehir merkezinden uzakta yaşayan seçmenlerden oluşan kesimler olduğu tespit edildi.

NBC News’in haberine göre, seçim haritasında Michigan, Pensilvanya ve Winconsin eyaletlerinin oy sonucuna bakıldığında bu 3 grubun etkisi net bir şekilde görülüyor.

Üniversite şehirlerinde Biden tercih edildi

Üniversite şehri olarak bilinen bölgelerde, Biden’a sağlanan marjın Hillary Clinton’dan daha fazla olduğu belirtildi. Haritalar kıyaslandığında Biden’ın yüzde 5 oranında daha fazla başarı sağladığı görüldü. Yine Madison ve Wisconsin Üniversiteleri’nin bulunduğu Dane County’de de bu grubun gözle görülür bir etkisi oldu. Aynı şekilde Pensilvanya ve Michigan bölgelerindeki üniversitelerden kaynaklanan genç nüfusun aynı etkiyi sağladığı öne sürüldü.

Demokratlar büyük şehirlerde 2016’ya göre daha fazla tercih edildi

Haberde herhangi bir Demokrat adayın seçim kazanabilmesi için şehir oylarına ihtiyaç duyduğu ve Biden’ın bunu elde ettiği belirtiliyor. ABD’deki büyük şehirlerin oyları Demokrat adaylar için kritik öneme sahiptir çünkü oyların çoğu buralardan gelir. Michigan ve Wayne County’nin de bu yüzden önemi ve etkisi büyük oldu. Biden bu bölgelerde Hillary Clinton’dan 33 bin oy fazla aldı. Biden’ın kentsel alanlardaki yükselişine yönelik sosyal medyada çeşitli komplo teorilerinin varlığından bahsedilen haberde, bu yükselişin sebebinin “demokrasiye yönelim”den kaynaklandığı öne sürülüyor.

Büyük şehirler haricinde Demokratların oylarını banliyölerde de artırdığı vurgulandı. Bu bölgelerdeki yükselişin Biden’ın galibiyetini güçlendirdiği ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.