ABD’nin Huawei ambargosu yeniden ele alınacak

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/661GKYtk8RtbX3iHYfHRow” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Özellikle Çin menşeli şirketlere ambargo uygulayan Trump yönetiminin gitmesinden sonra başa gelen Biden yönetimi farklı politikalar izleyeceğinin sinyallerini veriyor. 

Biden yönetiminin yeni Ticaret Bakanı adayı Gina Raimondo, dün ABD Senatosu’nda ticari komite önüne çıktı. Komitede soruları yanıtlayan yeni bakan adayı bazı konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Gina Raimondo, ambargoya uğrayan Huawei gibi Çin menşeli şirketler hakkında sorulan soruya net cevap vermese de iyimser bir konuşmada bulundu. Raimondo ambargoyla ilgili “Konuyu ve konu hakkındaki politikayı yeniden inceleyeceğim ve kararı gözden geçireceğim.” dedi ve bu konu hakkında eski bakana, endüstri liderlerine ve dost ülkelere danışacağını vurguladı.

Raimondo, komitede ilk önce ABD’nin telekomünikasyon güvenliği hakkında konuştu. ABD’deki ağ güvenliği için elinden geleni yapacağını açıklayan Raimondo, “Çinli Şirketler” ifadesini özel olarak vurguladı. Çinli teknoloji şirketlerinin bu konuda evrensel ticaret kurallarına aykırı davrandıklarını söyledi. Çinlileri bu tutumu değiştirmediği takdirde daha sert önlemler alınabileceğini de ekledi.

Huawei’e uygulanan ambargonun evrensel ticaret kurallarına göre davranması durumunda kaldırılabileceği gözüküyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.