Çavuşoğlu, Kanadalı ve Litvanyalı mevkidaşlarıyla bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün İtalya’nın ev sahipliğinde yapılacak “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve Suriye” konulu ve kısıtlı katılımın olacağı bakanlar toplantısı için gittiği Roma’da; Kanada Dışişleri Bakanı Garneau ve Litvanya Dışişleri Bakanı Landsbergis ile 27 Haziran’da bir araya geldi.

Mevlüt Çavuşoğlu resmî Twitter hesabı üzerinden görüşmeye dair bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu ve Suriye konulu kısıtlı katılımlı Bakanlar toplantıları için bulunduğumuz Roma’da Kanada ve Litvanya Dışişleri Bakanları, Marc Garneau ve Gabrielius Landsbergis ile görüştük.” açıklamalarına yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın resmî sitesi üzerinden de G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı hakkında yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Çavuşoğlu’nun, G20 İtalya Dönem Başkanlığı çerçevesinde, 29 Haziran 2021 tarihinde Matera’da gerçekleştirilecek G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacağı, toplantıda Kovid-19 salgını ve benzeri müstakbel sınamalar bağlamında çok taraflılık ve küresel yönetişimin önemi ile uluslararası iş birliğinin geliştirilmesi konularında fikir alışverişinde bulunulacağı ifade edildi.

“Toplantıda ayrıca, eğitim, iklim değişikliği, şehirleşme ve göç gibi ana başlıklar altında Afrika’nın sürdürülebilir kalkınmasına yönelik müşterek çabaların ele alınması öngörülmektedir.” ifadesine yer verilen açıklamada Mevlüt Çavuşoğlu’nun 29 Haziran’da Dışişleri ve Kalkınma Bakanları Ortak Toplantısı’na iştirak edeceği bilgisine yer verildi.

Ortak toplantıda kabul edilmek üzere hazırlanan Matera Deklarasyonu’yla gıda güvenliği sorunuyla mukabele ve 2030’a kadar Sıfır Açlık hedefine yönelik G20 Eylem Çağrısında bulunulması öngörülüyor. G20 üyelerinin ve davetli ülkelerin çoğunluğunun Dışişleri Bakanı düzeyinde katılım sağlaması beklenen toplantı kapsamında, Mevlüt Çavuşoğlu resmî ikili görüşmelerde bulunması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.