Erdoğan: Savaş uçağı için Türkiye’ye sinyal yakıyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Kerem Aydınlar Camii çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

“Tek savaş uçağını ABD satmıyor, başka yerlerden de sinyal verenler var” 

Erdoğan, F-16 alımına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan Biden’ın Madrid’deki görüşmelerinde elinden gelen her türlü desteği vereceğini söylediğini, F-16 konusunda olumlu yaklaşım sergilediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, dünyada savaş uçaklarını satan tek ülkenin ABD olmadığını, bunun için Türkiye’ye sinyal verenler olduğuna da dikkat çekti:

“Madrid’de sayın Biden ile yaptığımız görüşmede o da elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyledi. F-16’lar konusunda olumlu yaklaşımda bulundu ve Cumhuriyetçiler destek vermiyor gibi de bir imada bulundu. Sonra Dışişleri Bakanım yine Cumhuriyetçilerden yetkili bir zatla Bulgaristan’da bir görüşme yaptılar. Cumhuriyetçilerin bu konudaki desteğini istediklerini ifade ettiler. Gerekli olan desteği Türkiye’ye verebileceklerini söylediler. Temenni ediyorum ki ABD bizi farklı yollara sevk etmesin. Farklı yollardan kastım dünyada savaş uçaklarını satan tek ülke ABD değil. Her yerden bunu temin mümkün. Bunun için de bize sinyal çakanlar var.”

Erdoğan: Bizimle birlikte yol yürüyen kazanır, bize karşı yol yürüyen  kaybeder

ABD terör örgütlerine desteğini sürdürüyor

Erdoğan ABD’nin terör örgütlerine verdiği desteklere de dikkat çekti:

“SDG konusunda ABD’nin attığı yanlış adımlar devam ediyor. Adını da dikkat ederseniz Suriye Demokratik Güçleri koyuyorlar bu bir kamuflajdır. ABD bu terör örgütlerine binlerce tır araç-gereç mühimmat hep gönderdi ve hala da gönderiyor. Sadece Suriye’deki koalisyon güçleri ile değil Irak’ta da yaptılar. Hala da yapmaya devam ediyorlar. Bu desteklerinin yanında eğitim noktasında da ciddi eğitim desteği de veriyorlar. Dün akşam uçakta gelirken söyledim. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda eğer sayın Başkan’la görüşme fırsatı bulursak kendileriyle de bu konuyu orada görüşeceğiz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.