Lavrov: Kuzey Kore’yi savaşa çekiyorlar 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler basın konferansında, ABD tarafından bir araya getirilen bu yeni askeri bloğun askeri faaliyeti artırdığını ve büyük çaplı tatbikatlar düzenlediğini söyledi.

ABD, Güney Kore ve Japonya, birlikte yaptıkları askeri tatbikatları savunma amaçlı ve Kuzey Kore’nin artan nükleer tehditleriyle başa çıkmak için gerekli olarak tanımladı. 

Lavrov tatbikatlara ilişkin, “Güney Kore’nin retoriği birden Pyongyang’a karşı daha da düşmanca hale geldi. Anlaşılan Kuzey Kore ile savaşa hazırlanıyorlar.” açıklamasında bulundu.  Lavrov 2

ABD ve Asya müttefiklerinin iş birliği geliştirmekten de bahsettiklerini söyleyen bakan, “Bunu oldukça belirsiz bir şekilde ifade ettiler, ama nükleerle ilgili bir işbirliği gibi bir şey söylediler” ifadelerini kullandı. 

Geçen hafta üç ülke, nükleer silahlı Kuzey Kore’ye karşı gösteri yapmak amacıyla ABD’ye ait bir uçak gemisi dahil olmak üzere deniz tatbikatları düzenledi. 

Öte yandan Lavrov, Rusya’nın Kuzey Kore ile ilişkisinin güzel bir şekilde ilerlediğini ve oldukça aktif bir şekilde geliştiğini aktarırken, “Kuzey Kore’nin bağımsız olmaya çalıştığını, kimsenin oyuncağı olmamaya çalıştığını görüyoruz.” dedi. 

Kim, Ukrayna’ya karşı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşını açıkça destekleyen dünya liderlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Kim, diplomatik izolasyondan sıyrılma ve Washington, Seul ve Tokyo ile derinleşen nükleer çatışmayla başa çıkma çabasıyla Rusya ile olan bağlarını güçlendirmeye çalışıyor. 

Lavrov’un yorumları hakkında sorulan bir soru üzerine Güney Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lim Soosuk, bu yorumların Kuzey Kore’nin “yanıltıcı iddiaları” olduğunu ve nükleer silahlar ve füzeler geliştirme çabası içindeyken suçu dış dünyaya atma çabası olduğunu söyledi. 

Lavrov 3

Putin, eylül ayında Kim ile buluşmasında Pyongyang’ı ziyaret etmeye istekli olduğunu onaylamıştı. Lavrov, zamanın Kremlin tarafından belirleneceğini söyledi. 

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.