Lavrov: Rusya-Çin ilişkisi hiç olmadığı kadar iyi

Rusya ve Çin arasındaki soğuk rüzgarların yerini sıcak ilişkiler almaya başladı.

Riafan.ru’nun haberine göre Lavrov, Rusya-Çin ilişkilerinin 21’inci yüzyıl diplomasisi için diğer devletlere örnek teşkil ettiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; iyi komşuluk, dostluk ve iş birliği antlaşmasının imzalanmasının 20’nci yıldönümüne binaen kaleme aldığı makalesinde, Rus-Çin ilişkileri üzerine bir değerlendirme yaptı. Bahsi geçen anlaşma, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve dönemin Çin Devlet Başkanı Jiang Zemin tarafından imzalanmıştı. Geçen 20 yılda iki devletin de anlaşma çerçevesinde iyi ilişkiler kurduğunu ifade eden Lavrov, iki ülke ilişkilerinin daha iyiye gidebilmesi için gereken koşulların bulunduğunu ve ilişkilerin çok daha iyi olacağını öngördüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Moskova ve Pekin’in stratejik bir ortaklık geliştirmek için siyasi irade ve dış politika öncelikleri de dahil olmak üzere gerekli tüm koşullara sahip olduğunun altını çizerken iki ülkenin de halklarının dostluk ve iyi komşuluk geleneklerini güçlendirmeye devam edeceğinden emin olduğunu vurguladı.

Öte yandan Çinli uzman Sun Zhuangzhi, Rusya ve Çin arasındaki stratejik iş birliğinin ve olumlu ilişkilerin üçüncü ülkelere yönelik olmadığını ve ilişkilerinin “bir ittifak oluşturmadan ortaklık” olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.