Nusret-2021 Davet Tatbikatı başladı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ev sahipliğinde 18-28 Ekim tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde gerçekleştirilecek olan Nusret-2021 Davet Tatbikatı, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’de görevli ülkelerin de yer aldığı 15 ülkenin katılımıyla başladı.

28 Ekim’de sona erecek tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Mayın Filosu Komutanlığı ve bağlısı 6 mayın avlama gemisi, 1 komuta kontrol gemisi, 1 korvet, 2 karakol botu, 1 helikopter, 1 su altı savunma görev timi, 1 hafif otonom su altı aracı timi, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 4 F-16 ve 1 C-130 ile Sahil Güvenlik Komutanlığından 2 Sahil Güvenlik Botu, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 bünyesinde İspanya’dan 1 komuta kontrol gemisi, İspanya, İtalya, Türkiye ve Yunanistan’dan birer mayın avlama gemisi olmak üzere 5 gemi, Belçika ve Romanya’dan Patlayıcı Maddeleri Etkisiz Hale Getirme (EOD) ve Otonom Sualtı Aracı (AUV) Timleri, Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Irak, Kore, Katar, Libya, Malezya, Pakistan, Romanya, Tanzanya, Ukrayna ve Umman’dan 57 gözlemci ve 3 karargah subayı katılıyor.

Tatbikat üç safhadan oluşuyor. Birinci aşamada; kuvvet entegrasyonu, liman eğitimleri ve komuta yeri tatbikatı icra edilecek.

İkinci aşamada; mayın döküş harekatı ve mayın karşı tedbirleri yer alacak.

Üçüncü ve son aşamada ise; tatbikat sonu kritiği ve Çanakkale Liman ziyareti yapılacak.

28 Ekim’e kadar sürecek olan tatbikatta mayın harbinin planlanması, icrası ve kıymetlendirmesi konularında eğitim yapmak hedefleniyor.

Ayrıca yapılacak bu tatbikat sayesinde farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabiliriliğini geliştirmek de hedeflenen bir diğer husus.

Tatbikat Türk savunma sanayii ürünlerinin tanıtılmasına da katkı sağlayacak

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde gerçekleştirilen tatbikatın sergi gününde savunma sanayii firmaları da yerini aldı.

Meteksan Savunma Nusret Mayın Harbi Davet Tatbikatı kapsamında gerçekleştirilen sergi gününde, Ares Tersanesi ile müşterek bir biçimde ürettikleri ULAQ SİDA’yı sergiliyor. Ayrıca Meteksan Savunma’nın sonar sistemleri çözümleri de sergilenen diğer ürünler arasında yer alıyor.

Ayrıca ROKETSAN tarafında üretilen AKYA Ağır Sınıf Torpido da Nusret Mayın Harbi Davet Tatbikatı’nın sergi gününde görücüye çıktı. Tümüyle milli imkanlarla üretilmiş olan AKYA Ağır Sınıf Torpido, Türk savunma sanayiinin sergi günündeki dikkat çekici ürünlerinden biri oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.