“Ukrayna’ya daha fazla yardım yapmazsak Rusya kazanacak” 

ABD’nin savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 111 milyar dolar verdiği biliniyor. 

Young, Cumhuriyetçi Vekil Mike Johnson’a açık mektubunda, askeri yardımın kesilmesi durumunda Kiev’in Rus saldırılarına karşı mücadelesini felç edeceğini ifade etti. 

Biden Hükümetinin, Kongre’den talep ettiği 106 milyar dolarlık ulusal güvenlik paketi, Cumhuriyetçi kongre üyelerinin farklı yaklaşımları sebebiyle sekteye uğrama riskiyle karşı karşıya.

Ukrayna, yaz aylarında başarısız olan karşı saldırısı sonrasında, Rus kuvvetlerinin kış saldırılarını artırmasıyla daha fazla batı yardımına ihtiyaç duyuyor. Ancak Cumhuriyetçi kesimde yaşanan iç çekişmeler, Kongre’nin Kiev’e daha fazla yardımı engelliyor. 

Savaş sahasında yaşanan gelişmeler, ABD hükümetini zor duruma sokarken Ukrayna’ya dolaylı yollardan bazı destek hamleleri de gündeme geliyor.ukrain USA 1

Biden yönetimi, Rus saldırılarına karşı Ukrayna’nın enerji tesislerini ayakta tutmak amacıyla 20.000 ton metal satın alımı planlıyor. 

Tüm bu finansman çıkmazı içinde, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Ukrayna’nın enerji altyapısını korumak amacıyla 20.000 ton metal temin ediyor. 

USAID’in yüklenici firması Tetra Tech ES, Ukraynalı üreticilerden metal alarak hem üreticileri destekleyecek hem de aldığı metalleri Ukrayna’da enerji tesisleri kurmak için kullanacak. 

Bu çabalar, Kongre’deki içsel bölünmeler ve finansman zorluklarına rağmen devam ediyor. Biden yönetimi, Ukrayna’nın enerji altyapısını korumak amacıyla yapılan bu hamleleri, Rus saldırılarına karşı bölgedeki müttefikleri güçlendirmenin bir yolu olarak görmekte. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.