Rusya, Ukrayna sınırına silah ve mühimmat sevk ediyor

24 Şubat sabahı başlayan ve bütün dünyanın odak noktası haline gelen Rusya-Ukrayna savaşında Rusya, Ukrayna sınırına tekrar silah ve mühimmat sevk etmeye başladı.

İşgal ettiği Kırım’daki Kerç Köprüsünü kullanan Rusya bu köprüden; T-72 ve T-80 tanklarını, 152mm ve 122m topçu sistemlerini, ZMA ve ZPT araçları ve yakıt tanklarını geçiriyor.

Bugüne kadar devam eden savaşta en büyük sıkıntıyı lojistikten yana yaşayan Rusya için Kerç Köprüsü oldukça önemli bir nokta.

Bu köprü sayesinde Rusya, Ukrayna içlerine ulaşabilecek bir lojistik destek hattı kurabiliyor.

Ancak şu anda Ukrayna sınırları dışında bulunan Kerç Köprüsünün Ukrayna tarafından tehdit edildiğini ve vurulmak istendiğini biliyoruz.

Ukrayna’nın yeni hedefi: Kerç Köprüsü

Geçtiğimiz günlerde bir dizi açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak da devam eden savaşta Ukrayna’nın nasıl bir yol haritası izleyeceğine dair ipuçları vermişti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Podolyak:

“Stratejimiz lojistik, ikmal hatları, mühimmat depoları ve askeri altyapının diğer nesnelerini yok etmektir. Rus güçlerin içinde bir kaos yaratmaktır. 2-3 ay içerinde daha fazla saldırı görebiliriz.” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna’nın Kırım konusundaki tutumuna da değinen Podolyak, Kırım Köprüsü/Kerç Köprüsü ile ilgili;

“Bu yasadışı bir yapı ve Kırım’daki Rus Ordusuna tedarik sağlamak için ana kapı. Bu tür nesneler imha edilmelidir.” açıklamasını yapmıştı.

Podolyak konu ile ilgili son olarak;

“Bu köprü inşaatı için Ukrayna’dan izin alınmadı. Yasadışı bir nesne. Yarımadanın ekolojisine zarar veriyor ve bu nedenle sökülmesi gerekiyor. Nasıl olacağı önemli değil. Gönüllü olsun ya da olmasın.” demişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.